Bemutató: 2019. december 12. Baltazár Ház
Végül is, melyik porról beszélünk? Arról, ami zavar, ha a szemünkbe fújja a szél? Vagy arról, ami a kaleidoszkópban varázslatos formákat ölt? Talán mindkettőről egyszerre.
A Por című előadás a 2017-ben bemutatott Pitypang című produkciónk folytatása, így egy színházi estén két harmincperces előadást láthat a közönség, egy szünettel. A Pitypang metaforikus, lírai nyelven beszél a szerelemről, magyar költők verseinek és a színészek saját gondolatainak felhasználásával. Ezzel a finom, pasztell és idilli világgal száll vitába az este második részében a Por. Vörös István drámája éles kritikát fogalmaz meg a harmónia iránti olthatatlan vágyunkról, önmagunkról és a színházról magáról is. „A Por című előadásunk kérdésfeltevések sorozata. Arra keressük a választ, hogy mit nevezünk szépnek, és mi ad értelmet az alkotásnak vagy a mindennapjainknak. Ebben rengeteg az irónia és az önirónia, ami önismeretet feltételez, erős intellektuális munkát vár el a Baltazár színészeitől, akik ezt a munkát hibátlanul el is végzik” – mondja Réti-Harmath Olívia és Farkas Dorka a rendezői koncepcióról.
Az előadás abszurd világa a színészek egyediségéből indul ki, arra tesz kísérletet, hogy megmutassa azt a sokrétűséget és változatosságot, amelyre csak a Baltazár színészei képesek. „Rengeteg a drámaszövegben az önreflexív humor, és ezt erősítjük az előadásban is. Bizonyos pontokon a könnyed humor és a mélység összetalálkozik, ám arra törekszünk, hogy mindez a színészek személyiségéből, megélt tapasztalataiból következzen. Éppen ezért a Por világa az ő improvizációikból építkezik, azokat fejleszti tovább, teszi koherensebbé” – mondják a rendezők a munkafolyamatról.